Powierzchnia użytkowa
Powierzchnia użytkowa analiza: Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Deweloperów
“Stop Patodeweloperce”
Kupując mieszkanie, mogłeś zapłacić za niewidoczne metry?
Powierzchnia użytkowa: nowe wyroki sądowe dają nadzieję na zwrot pieniędzy. Jeśli nabyłeś mieszkanie od dewelopera w ostatnich latach, istnieje duża szansa, że zapłaciłeś za powierzchnię, której faktycznie nie masz. Mimo że problem ten dotyka wielu kupujących, niewielu z nich podejmuje kroki, by odzyskać nadpłacone pieniądze.
Powierzchnia użytkowa, co oznacza?
W umowach deweloperskich cena nieruchomości jest zazwyczaj określana na podstawie stawki za metr kwadratowy tzw. „powierzchni użytkowej”. Jednak w praktyce deweloperzy często wliczają do tej powierzchni także przestrzeń pod ścianami działowymi, które nie są użyteczne w codziennym użytkowaniu mieszkania. To oznacza, że jeśli kupiłeś np. 60-metrowe mieszkanie, w rzeczywistości możesz mieć tylko 57 metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej. To istotna różnica, zwłaszcza gdy cena za metr kwadratowy może sięgać kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Spory sądowe a powierzchnia użytkowa
Deweloperzy argumentują, że ich praktyki były zgodne z normami, które umożliwiały zaliczanie powierzchni pod ścianami działowymi do powierzchni użytkowej. Twierdzą, że ściany te można było swobodnie zdemontować, co według nich uzasadniało wliczenie ich do metrażu mieszkania. Jednakże, sądy coraz częściej przyznają rację nabywcom, podkreślając, że murowane ściany z instalacjami nie mogą być uznane za “ścianki nadające się do demontażu”.
Korzystne orzeczenia sądowe
Przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z grudnia 2023 r., który orzekł, że przebudowa ścian działowych wewnątrz lokalu może wymagać pozwolenia na budowę, co podważa argumenty deweloperów. Z kolei Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w wyroku z kwietnia 2024 r. stwierdził, że wliczanie powierzchni pod ścianami działowymi do powierzchni użytkowej stanowiło wprowadzenie konsumentów w błąd.
Powierzchnia użytkowa, co dalej?
Jeśli zapłaciłeś za metry, których nie masz (powierzchnia użytkowa), warto zastanowić się nad działaniem. Możliwość odzyskania pieniędzy jest realna, zwłaszcza w świetle najnowszych orzeczeń sądowych. Nie czekaj, ponieważ czas na podjęcie kroków prawnych jest ograniczony i wynosi zazwyczaj 6 lat od momentu zapłaty ostatniej transzy za lokal.
Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Deweloperów "Stop Patodeweloperce"
ul. Williama Heerleina Lindleya 16, 02-013 Warszawa
+48 534 157 651
KRS: 0000986678
NIP: 5273014908